Dél-Korea megszakít minden együttműködést és kereskedelmi kapcsolatot Észak-Koreával - a keszongi ipari park kivételével - hadihajójának elsüllyesztése miatt - jelentette be hétfőn Ri Mjong Bak dél-koreai elnök. Washington és Tokió támogatásáról biztosította Szöult, Peking óvatosságra int.
A dél-koreai államfő azt is közölte a nemzethez intézett beszédében, hogy az ország a jövőben azonnal élni fog önvédelmi jogával egy újabb észak-koreai provokáció esetén. Az államfő "katonai támadásnak" nevezte a Cshonan korvett március végi elsüllyesztését, amelyet a nemzetközi vizsgálatok szerint egy észak-koreai torpedó okozott. Hozzátette: Szöul ezentúl csak a keszongi projektet és az észak-koreai gyerekeket segítő humanitárius programjának minimális szintjét tartja fenn, egyébként leállít mindenféle együttműködést északi szomszédjával. Ezenkívül nem engedélyezik, hogy észak-koreai hajók dél-koreai felségvizeken közlekedjenek.
Ri Mjong Bak hangsúlyozta, hogy Phenjant meg kell büntetni, és Szöul szorgalmazni fogja, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa fogadjon el szankciókat a kommunista rezsim ellen.
Beszédében emlékeztetett a korábbi észak-koreai támadásokra, köztük egy utasszállító repülőgép elleni merényletre, amely 115 emberéletet követelt 1987-ben. "Újra és újra toleráltuk Észak-Korea brutalitását, de csak azért, mert nagyon szerettük volna, hogy béke honoljon a Koreai-félszigeten" - mondta az államfő. "A helyzet azonban most más. Észak-Koreának meg kell fizetnie provokatív lépéseiért."
Eközben a Pekingben tartózkodó Hillary Clinton amerikai külügyminiszter arra kérte Kínát, hogy működjön együtt az Egyesült Államokkal a hadihajó elsüllyesztésére adandó válaszlépés kialakításában. Clinton leszögezte: Phenjant felelősségre kell vonni az ügyben. A Cshonan március 26-án süllyedt el a Sárga-tengeren, nem messze az észak-koreai tengeri határtól. Negyvenhat dél-koreai tengerész veszett a tengerbe. Észak-Korea azt állítja, hogy "meghamisították" az ellene szóló bizonyítékokat, és háborúval fenyegetőzik.
Washington Szöul mellett
A washingtoni Fehér Ház szilárd támogatásáról biztosította Ri Mjong Bak dél-koreai elnök terveit Észak-Korea megbüntetésére.
"Támogatjuk Ri elnök követelését, hogy Észak-Korea haladéktalanul kérjen bocsánatot, büntesse meg a támadás felelőseit, és ami a legfontosabb, hagyjon fel háborúra uszító és fenyegető magatartásával" - közölte nyilatkozatában Robert Gibbs szóvivő.
"A Dél-Korea védelméhez nyújtott amerikai támogatás egyértelmű, és az elnök utasította a katonai parancsnokokat, hogy szorosan működjenek együtt dél-koreai partnereikkel a készenlét biztosítása és a jövőbeni agresszió megakadályozása érdekében" - mondta a szóvivő.
Barack Obama amerikai elnök és dél-koreai kollégája, Ri Mjong Bak megállapodtak, hogy találkoznak a jövő hónapban Kanadában rendezendő G20-as csúcson - mondta a szóvivő. Hozzátette: az Egyesült Államok támogatja a dél-koreai elnöknek azt a tervét, hogy az ENSZ BT elé viszi az ügyet, és együtt fog működni szövetségeseivel, hogy "csökkentse azt a feszültséget, amelyet Észak-Korea jelent a térség stabilitására".
Obama arra is utasította az amerikai ügynökségeket, vizsgálják felül az Észak-Koreával kapcsolatos amerikai politikát.
Az Egyesült Államok még mindig mintegy 28 ezer katonát állomásoztat Dél-Koreában katonai támogatása részeként. A két Korea technikailag még mindig háborúban áll egymással, és több mint 1 millió katonát állomásoztatnak határaik mentén.
Clinton: Phenjan pária marad
Észak-Korea a dél-koreai hadihajó elsüllyesztésével komoly bizonytalanságot idézett elő a térségben, az Obama kormányzat a feszültség továbbterjedésének megelőzésén dolgozik, hogy ne következzen be közvetlen konfliktus - mondta Hillary Rodham Clinton amerikai külügyminiszter hétfőn Pekingben.
Clinton újságírók előtt megállapította, hogy Észak-Korea valamennyi szomszédja - köztük Kína - is tisztában van a történtek komolyságával és szeretné elejét venni, hogy a helyzet elmérgesedjen.
Clinton Pekingben hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok Észak-Koreát továbbra is terrorizmust támogató országként tartja számon. Az amerikai külügyminiszter arról nem beszélt, hogy a jelenlegi helyzetben újabb Phenjan elleni szankciókra kell-e számítani, de megjegyezte, hogy beható konzultációt folytat a kínai vezetőkkel és más nemzetek képviselőivel a kérdésről, a következő lépésről.
Japán Washingtonhoz közeledik
Hatojama Jukio japán miniszterelnök hétfőn utasította kormányának tagjait, fontolják meg, hogy milyen további büntetőintézkedéseket hozhatnának Észak-Korea ellen egy dél-koreai hadihajó elsüllyesztése miatt.
Japán támogatja Dél-Koreának az ENSZ BT összehívására és Észak-Koreát elítélő határozat megszavaztatására irányuló törekvését. Mint tokiói kormányzati forrásokból közölték, a japán nemzetbiztonsági tanácsnak a miniszterelnök elnökletével tartott hétfői ülésén áttekintették az incidens nyomán kialakult helyzetet.
Japán még a vizsgálat eredményének bejelentése előtt, áprilisban úgy döntött, hogy a Phenjan ellen korábban elrendelt gazdasági szankciók hatályát további egy évvel meghosszabbítja. Ezeket Tokió a kommunista állam 2006. júliusi kísérleti atomrobbantásai után vezette be. Közéjük tartozik a Japán és Észak-Korea közötti egyetlen kompjárat leállítása, valamint importtilalom bevezetése számos észak-koreai árura.
A japán miniszterelnök hétfőn azt is bejelentette, hogy kormánya nem költözteti el Okinaváról az ott működő amerikai támaszpont egy részét. Mint mondta, a Koreai-félszigeten kialakult feszültség aláhúzta a szoros amerikai-japán kapcsolatok fontosságát, és alapvető hatással volt erre a döntésére. A tavaly szeptember óta hivatalban lévő Hatojama Jukio a választási kampányban még azt ígérte Okinava lakóinak, akik hevesen ellenzik az amerikai támaszpontot, hogy a helikopterbázist a szigetnek egy ritkábban lakott részébe költöztetik, vagy akár teljesen elviszik Okinaváról.
Peking nyugalomra int
Peking ismételten "nyugalomra és visszafogottságra" hívta fel a koreai eseményekben érintett valamennyi felet külügyi szóvivője útján hétfőn.
A Cshonan-incidenst "igazságosan és a tényeknek megfelelően" kell kezelni, csakúgy, mint más nemzetközi ügyeket - jelentette ki Ma Csao-hszü (Ma Zhaoxu).
Szöul a múlt hét csütörtökén hozta nyilvánosságra annak a nemzetközi vizsgálatnak az eredményét, amely a Cshonan hadihajó elsüllyedésének körülményeit tárta fel. Eszerint bizonyított, hogy a hajót észak-koreai torpedótámadás érte. Phenjan koholmánynak tartja a vizsgálat eredményét, és közölte, hogy saját vizsgálóbizottságot kíván délre küldeni. Egyben azzal fenyegetőzött, hogy ha Szöul szankciót alkalmaz, a helyzet ismét háborúba torkollhat.
(MTI, Hírszerző)
.
Kommentáld!